Veridice 532 – Să ne facem fiecare treaba

De mai bine de o lună de zile viețile noastre au căpătat o zonă de interes total nouă. Ni s-au declanșat stări din cele mai diverse de la mirare, inacceptare și până la frică.

Știrile vin în fiecare secundă, pe canale și teme diverse. Noi, oamenii de rând, nu știm nici strategie militară, nici ce se întâmplă în teren și nici ce vorbesc mai marii lumii. Știm că se întâlnesc, că discută și sperăm că o fac în interesul umanității.

Să ne facem fiecare treaba

Ce NU știm:

 • Strategie militară
 • Situația din teren
 • Discuțiile liderilor mondiali

Ce știm:

 • Liderii mondiali se întâlnesc și discută
  – sperăm în interesul umanității

Mă întrebam ce am putea face noi cu aceste informații și mai ales cu timpul pe care îl petrecem acumulând știri despre noi și noi dezastre sau semnale de pace încă eșuate. Realitatea este că noi nu putem face nimic cu aceste informații. De aceea cred că ar trebui să ne concentrăm pe ceea ce este în controlul nostru.

Să ne facem fiecare treaba

Cum ne cheltuim timpul?

 • Știri despre conflict

Ce putem face, realist vorbind?

 • Nu putem controla
  evoluția conflictului

La orizont se întrevăd criză economică și inflație. Cresc prețurile la carburanți și firmele sunt copleșite de creșterile prețurilor la materii prime. Unii vorbesc despre penurie de alimente. Cum ne pregătim pentru aceste lucruri? Expunerea constantă la știri de război ne induce o stare de perplexitate, nu de acțiune. Iar acum avem nevoie tocmai de soluții pragmatice implementate rapid.

Să ne facem fiecare treaba

Ce ne așteaptă?

 • Criză economică
 • Inflație
 • Penurie de alimente
  și alte materii prime

Cum ne pregătim?

 • Necesare sunt soluții
  pragmatic implementate
  rapid

Bun, și ce ar trebui să facem? Simplu: să avem grijă de noi, de cei din jurul nostru și de comunitățile din care facem parte. Să privim cu atenție cum ne putem întări – fizic, emoțional și financiar. Să ne asigurăm că familia, prietenii și colegii știu că suntem alături de ei și îi sprijinim cu ce putem. Să ne gândim cum putem contribui la bunăstarea și unitatea celor din apropiere – fie că e vorba de strada sau cartierul în care locuim, fie de domeniul în care lucrăm sau partenerii cu care colaborăm.

Să ne facem fiecare treaba

Ce putem + trebuie să facem?

 • Avem grijă de noi,
  cei din jurul nostru și
  comunitățile noastre
 • Ne întărim
  fizic, emotional, financiar
 • Ne sprijinim reciproc
  familie, prieteni, colegi
 • Contribuim la bunăstarea și
  unitatea celor de lângă noi

Guvernanții să se preocupe de mediul economic care susține veniturile noastre. Să se asigure că țara noastră investește și își consolidează capacitatea agricolă. Să nu mai amâne dezvoltarea infrastructurii. Să utilizeze la maxim resursele locale de energie. Și, dincolo de normative sau reguli, să ne asigurăm că ne folosim de tot ce avem noi „în curte”. Nu ne permitem ca guvernanții să se uite la aceste probleme fără să acționeze imediat, concret și impact major.

Să ne facem fiecare treaba

Guvernanții. Ce pot + trebuie să facă?

 • Consolidare mediu economic
 • Dezvoltare capacitate agricolă
 • Investiții în infrastructură
 • Utilizare resurse locale energie

Antreprenorii să se îngrijească de locurile de muncă și de sănătatea companiilor pe care le conduc. Dacă sunt reforme de făcut, să le facă. Dacă sunt oportunități de explorat, să le abordeze. Să gândească planuri curajoase și ambițioase, având încăpățânarea că reușita este singura opțiune. Pentru că traiul oamenilor trebuie protejat și antreprenorii sunt în cea mai bună poziție de a o face în mod sustenabil.

Să ne facem fiecare treaba

Antreprenorii. Ce pot + trebuie să facă?

 • Consolidare locuri de muncă
 • Asigurare sănătate companii
 • Implementare reforme
 • Oportunități explorate
 • Planuri curajoase și ambițioase
 • încăpățânarea de a le implementa

Fiecare dintre noi să ne facem treaba cu temeinicie acolo unde suntem. Să lăsăm deoparte risipa de energie pe războaie mici între noi. Sunt prea frecvente și 100% inutile. Să ne concentrăm pe a face ceea ce avem de făcut – mai bine, mai mult și mai repede. Oriunde este locul nostru de muncă – să-l tratăm cu seriozitate. De la strung sau șantier până la consilii de administrație – avem nevoie ca în fiecare zi să dăm ce-i mai bun din noi pentru a ne întări economic sursa veniturilor și valoarea banilor pe care îi câștigăm.

Să ne facem fiecare treaba

Noi. Ce putem + trebuie să facem?

 • Ne facem treaba temeinic
 • Rămânem uniți, respingem dezbinarea
 • Ne tratăm munca cu seriozitate=> întărirea economiei
  deci a sursei de veniturilor noastre
  + valoarea banilor câștigați

Să privim cu atenție resursele pe care le avem și cum le putem folosi la maxim. Avem un petec de pământ? Să ne gândim ce putem cultiva pe el. Oricum cumpărăm produse, să le cumpărăm de la producători locali. Și când mergem la cumpărături, să cumpărăm doar ce avem nevoie ca să nu mai aruncăm alimente nefolosite.

Să ne facem fiecare treaba

Noi. Ce putem + trebuie să facem?

 • Utilizarea maximală a resurselor
 • Cumpărături de la producători locali
 • Cumpătare în achiziții

Pe scurt, să nu mai irosim timp pe probleme care oricum nu sunt în controlul nostru. În schimb, să ne facem treaba mai bine ca niciodată – acea treabă care ține de noi și stă în puterea noastră. Degeaba așteptăm să își facă alții treaba și să încheie războiul dacă noi nu reușim să facem ceea ce știm cel mai bine să facem. Este singurul lucru care ne va proteja – sufletul, corpul și buzunarul. Și începe cu fiecare dintre noi.

Să ne facem fiecare treaba

Activi și implicați acolo unde avem impact

 • Jobul nostru
 • Comunitatea noastră
 • Resursele noastre

(cam2) Ne oprim aici pentru astăzi. În ediția viitoare revenim cu noi teme veridice. Până atunci, ținem legătura pe pagina Adrian Vascu de pe Facebook, Youtube și în aplicația mobilă din Google Play și Apple Store. Vă doresc multă sănătate!

Impozitare Clădiri 2022:

Noul An:

Lider Autentic :

Noul Leadership:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *